Jak przygotować się do badania?
Analiza chodu
- Należy założyć obcisłe, jaskrawe ubrania (bokserki, top, sportowy biustonosz). Ubrania/bielizna
powinny być w jednolitym kolorze: bez wzorków, pasków, nadruków. Kolor biały jest niewskazany.
Ubrania i obuwie nie powinny mieć odblaskowych elementów. - Włosy powinny być upięte w ciasny kok, który będzie przylegał do głowy.
- Prawidłowe przygotowanie pacjenta gwarantuje odpowiednią i rzetelną segmentację obrazu
podczas analizy chodu. Niekrępujący ruchów strój będzie potrzebny, aby odsłonić miejsca na
skórze, na które zostaną naklejone czujniki EMG lub opcjonalne markery. - Przed analizą nie nakładamy na skórę balsamów i kremów.
- Jeśli pacjent używa zaopatrzenia ortopedycznego typu kule, ortezy, kombinezon, gorset
ortopedyczny – należy zabrać je ze sobą. - W celu zminimalizowania stresu i obaw Małego Pacjenta, warto opowiedzieć jak będzie
wyglądało badanie, że jest bezbolesne i łatwe do wykonania.
Analiza jazdy na rowerze
- Należy założyć obcisłe ubrania, na które będzie można nakleić marker (znacznik), lub je odsłonić w
celu naklejenie czujników do pomiaru aktywności mięśniowej. Ubrania i obuwie nie powinny mieć
odblaskowych elementów.
Bieg na bieżni
- Należy założyć obcisłe, przylegające do ciała ubrania, na które będzie można nakleić marker
(znacznik) lub odsłonić je, w celu naklejenie czujników do pomiaru aktywności mięśniowej. Ubrania
i obuwie nie powinny mieć odblaskowych elementów.
Jak przebiega badanie?
Analiza chodu
Na samym początku zbierzemy od Ciebie wywiad medyczny i określimy cel naszych badań. Pacjent zapozna się z salą, następni poprosimy o kilka przejść w celu zapoznania się z ścieżką i naszą przestrzenią. Kolejnym etapem jest przygotowanie do badania, które obejmuje naklejenie czujników (w przypadku EMG), lub opcjonalnie kilku markerów. Pacjent zostanie poproszony o kilka przejść po naszej ścieżce, która ma długość 8m. Po przeprowadzonym badaniu Nasz Zespół przygotuje pełny raport z badania chodu, który zostanie przesłany drogą elektroniczną. Czas oczekiwania na dokument wynosi 14 dni. Czas trwania: 60 – 80 minut.
Jazda na rowerze
Na samym początku Nasza fizjoterapeutka zbierze od Ciebie wywiad medyczny i przeprowadzi krótkie badanie. Po przeprowadzonym badaniu biomechanik i fitter umieszczą Twój rower w trenażerze. Przygotowanie do nagrania obejmuje oklejenie wybranych punktów kostnych markerami i opcjonalne umieszczenie czujników badających aktywność mięśni. Po przeprowadzonej rozgrzewce, Nasz fitter w ustawieniu statycznym (bez ruchu) analizuje wyjściową pozycję na rowerze – kąt ustawienia stawu kolanowego, kąt pomiędzy stawem ramiennym a tułowiem, wyjściowe ustawienia roweru (wysokość i pochylenie siodełka, szerokość i pochylenie kierownicy), ustawienie bloków w butach rowerowych. Kolejnym krokiem jest wykonanie analizy dynamicznej (w ruchu) i nagrania za pomocą Systemu Simi Reality Motion System w 3D.
Otrzymane wyniki zostają przeanalizowane na miejscu i następnie fitter dokonuje korekty ustawień roweru zgodnie z otrzymanymi wynikami i odczuciami Klienta. W razie potrzeby dokonywane jest ponowne nagranie i korekta ustawień. Klient otrzymuje w przeciągu 14 dni dokument z przeprowadzonej usługi. Czas trwania: 120 – 180 minut.
Analiza biegu
Na samym początku zbierzemy od Ciebie wywiad medyczny i określimy cel naszych badań. Przygotowanie do nagrania obejmuje oklejenie wybranych punktów kostnych markerami i opcjonalne umieszczenie czujników badających aktywność mięśni. Właściwe badanie poprzedza wykonanie indywidualnej rozgrzewki. Po rozgrzewce, następuje określenie szybkości, z jaką badany będzie biegł na bieżni. Próba biegowa trwa ok. 2 minut. Klient otrzymuje w przeciągu 14 dn dokument z przeprowadzonej usługi. Raport zawiera informacje na temat pracy stawów kończyn dolnych, miednicy, tułowia, aktywności grup mięśniowych i ogólne zalecenia fizjoterapeutyczne.
Czas trwania: 120 minut.